Perspektiv, färg och form

Vad är skillnaden på sektion, elevation och sektion elevation? När är det lämpligt att tillämpa de olika?

Hur producerar man en axonometri plan och varför behövs dem?

Dessa frågor samt många fler har vi fått svar på och testat under de två gånga veckorna. Vi har skissat intensivt varje dag och blandat olika tekniker. 5, 15, och 30 sekunders skisser med och utan att titta på pappret. 5 minuters skisser där vi fokuserar på tomrummet (luften) mellan formerna osv.

Vi har lärt oss hur man ritar en helt vanlig ”enkel” kub efter konstens alla regler och fått förklarat hur konsten och matematiken har ett starkt samband.

Konst (i alla dess former) är ett ämne som verkligen intresserar mig. Jag har genom livet funderat mycket på konstvetenskap och alltid haft en dröm om att förkovra mig i det.

Vid kursstart fick vi alla varsitt kit med två skissblock i olika storlekar, sax, kniv, akvarellfärger, penslar, pennor, limstift samt annat material. Dagarna går fort och det är till största del skapandet som står i fokus. Här får ni se ett axplock av allt vi fått ihop.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *