Världsmiljödagen.

Idag är det 5 juni och det betyder att det är världsmiljödagen som är en temadag som firas årligen över hela världen. Den första världsmiljödagen var den 5 juni år 1972 och stiftades på FN:s miljövårdskonferens i Stockholm.  I år heter temadagen, “Green Economy: Does it include you?” och äger rum i Brasilien! Jag ska fira den genom att gå ut och njuta av kvällssolen!

 

 

Vi hörs, Linda

Om Linda

SLU-student från Hälsingland som nu läser andra året på biologi och miljövetenskap programmet i Uppsala. I min blogg kan du läsa om hur det är att plugga på programmet, vad som händer på campus och nationerna och även om allt roligt som händer på Ultuna studentkår!
Det här inlägget postades i Andra året. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>